Hand Made

Drugie życie!

U wielu z nas znajdują się już dawno nieużywane meble, które często są bezużyteczne, zniszczone lub zapominane przez właścicieli. Za pomocą kilku produktów i  materiałów w prosty sposób można zrobić z nich nowy mebel bądź element dekoracyjny, który niczym nie będzie przypominał dawnego „siebie“ a posłuży Nam jeszcze kilka lat i zyska nowe życie. Na przykładzie starego zaniedbanego krzesełka, które znalazłam u mojej Babci pokażę Wam  jak przeprowadzić prostą metamorfozę w wyniku, której powstanie proste  skandynawskie krzesełko.

Do metamorfozy potrzebuję następujących przedmiotów:
1. Stary stołek
2. Wałek i kuwetę malarską
3. Gąbkę tapicerską o grubości 3 lub 5 cm
4.Tkaninę
5. Gwoździe tapicerskie
6. Zszywacz tapicerski ręczny
7. Farbę akrylową białą i żółtą
8. Klej do gąbki tapicerskiej
9. Nożyk do tapet
10. Papier ścierny

Pierwszą czynnością jest dokładne oczyszczenie nóg stołka za pomocą papieru ściernego. Stołek posiada wiele warstw różnych odcieni farb, dlatego dokładne oczyszczenie jest najważniejszą czynnością, która będzie miała znaczący wpływ na efekt końcowy. Oczyszczone elementy powinny być idealnie gładkie.

drugie-zycie-tasma

drugie-zycie-czyszczecinie

Po dokładnym oczyszczeniu przyszedł czas na nałożenie białej farby, która będzie służyła  jako baza pod farbę żółtą, dzięki temu żółty kolor będzie bardziej wyraźny.  Do tego użyłam farby akrylowej firmy Bondex, która sprawdza się idealnie w każdych warunkach i jest niezwykle wytrzymała. Wlewam farbę do kuwety malarskiej,  następnie nabieram niewielką  ilość  na wałek i delikatnie maluję nogi krzesełka tak aby nie powstały zacieki. Dla ułatwnienia zdjęłam górną część stołka dzięki temu jestem w stanie dokładnie pomalować dolną część w każdym nawet trudno dostępnym miejscu.

drugie-zycie-walekdrugie-zycie-malowanie

Kolejnym etapem  jest nałożenie farby żółtej. Oczywiście musiałam odczekać, aż biała farba całkowicie wyschnie. Żółtą farbę nałożyłam pędzlem, dla lepszego krycia. Powtórzyłam tę czynność dwa razy wtedy dokładnie pokryłam wszystkie niedoskonałości.

drugie-zycie-na-zolto

W trakcie gdy dolna część krzesełka schnie zjmuję się tapicerowaniem górnej części. Pierwszym elementem jaki wykonuję jest wycięcie równego kawałka gąbki tapicerskiej.

drugie-zycie-gabka

Następnie rozporwadzam na całą powierzchnię górnej części krzesełka klej, który jest przeznaczony specjalnie do przyklejania  gąbki tapicerskiej. Gdy cała powierzchnia jest już pokryta przyklejam wycięty kawałek gąbki.

7

Kolejnym krokiem jest dokładne nałożenie materiału i przybicie go do spodu siedziska krzesełka. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to aby materiał był dokładnie zebrany by nie powstały marszczenia i nierówności.

drugie-zycie-tapicerka

Po dokładnym przybiciu materiału przyszedł czas na pikowanie. Możecie wbijać gwoździe tapicerskie gdzie chcecie i ile chcecie. Ja przybiłam tylko jeden na środku. Po skończeniu pikowania składam  krzesełko w całość.

drugie-zycie-przybijamy

I oto efekt końcowy! Stare bezużyteczne krzesełko zyskało nowy wygląd oraz nowe życie.

drugie-zycie-efekt

drugie-zycie-porownianie

Write a comment